Är det gluten i colanappar?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej. Jag köpte och åt Haribos colanappar. Blev väldigt osäker nu om jag fått i mig gluten? Jag har celiaki

Svar

Hej!

Haribos colanappar innehåller enligt ingrediensförteckningen:

Glukossirap, socker, gelatin, druvsocker, surhetsreglerande medel (citronsyra), karamelliserat socker, arom, vegetabilisk olja, ytbehandlingsmedel (bivax, karnaubavax).

Av den kan jag läsa ut att colanapparna är glutenfria, det står inget om innehåll av vete eller annat med innehåll av gluten.

Vänligen,

Dietist Ylva