Innehåller Japp gluten?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej! Är glutenintolerant och har i flera omgångar kollat om Marabous choklad “Japp” är glutenfritt, det står att det innehåller; “Maltextrakt (Från korn).
När jag kollar en dietistsida så står det att maltEXTRAKT inte innehåller gluten, utom i vissa undantag. Har dock låtit bli att äta detta eftersom jag inte varit säker.

Här är hela innehållsförteckningen:
Socker, Glukossirap, Mjölkpulver, Vegetabiliskt Fett, Kakaosmör, Sockrad Kondenserad Skummjölk, Kakaomassa, Stabiliseringsmedel (Sorbitol), Fettreducerad Kakao, Maltextrakt (Från Korn), Invertsocker, Äggvita, Emulgeringsmedel (Sojalecitin), Arom. Innehåller Mjölk, Gluten, Ägg, Soja. Kan Innehålla Spår Av Jordnötter, Mandel, Andra Nötter Och Vete.

Hur är det egentligen? Kan jag äta Japp eller är det något att undvika?

Svar

Hej,

Maltextrakt från korn kan innehålla gluten, i regel i små mängder. Som du säger kan man inte vara säker på att det är glutenfritt, och därför skulle jag avråda från att äta livsmedel som innehåller det för att vara på den säkra sidan.

Hälsningar,

Dietist Ylva