Julmust?

Senast uppdaterad: 2013-12-20

Kan man dricka julmust om man är glutenintolerant?

 

Svar

I julmust ingår bland annat aromämnen från malt eller maltextrakt. Malt kommer från sädesslaget korn som innehåller gluten. Livsmedelsverket har vid flera tillfällen undersökt julmust av olika fabrikat, men gluten har inte påvisats. Det är alltså fritt fram att njuta av julmusten även som glutenintolerant.

GOD JUL!

Med vänlig hälsning

Åsa Nordlander, dietiststudent