Är Marabou mjölkchoklad glutenfri?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej!

Blir så osäker kring Marabou och deras märkning. Kan en person med celiaki äta Marabou mjölkchoklad?

Svar

Hej!

Då det står “kan innehålla vete” innebär det att det just kan innehålla, men behöver inte innehålla vete. Frågor om “spår av” har ställts tidigare, läs gärna tidigare svar. Sannolikt handlar det om små mängder, och var och en får ta ställning till hur man vill göra.

Med vänlig hälsning,

Ylva Törner leg. dietist