Är O’Boy naturligt glutenfritt eller under 20ppm?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej!
Jag vet att ni redan har fått frågan om O’boy är glutenfritt eller inte. Jag undrar dock om druvsockret(/dextros) – kommer det från vete? Är O’boy verkligen glutenfritt (inget gluten alls), eller bara tekniskt sett glutenfritt (mindre än 20ppm)?

Svar

Hej!

I denna fråga måste jag hänvisa till tillverkaren av O´boy. Eftersom man ej har kunnat påvisa något gluten i druvsocker/dextros/glukossirap, även om den ursprungliga råvaran är vete, så behöver detta inte skrivas ut på innehållsförteckningen.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist