Har celiaki, är stärkelse glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej,
Det står stärkelse bland ingredienserna på förpackningen. Kan det vara vetestärkelse? Kan en som har celiaki äta mat som innehåller “stärkelse”?
Vänliga hälsningar,
Manana

Svar

Hej,

Enligt lagstiftningen ska ingredienser som kan orsaka allergi och annan överkänslighet alltid deklareras i ingrediensförteckningen. Det innebär alltså att det måste stå ifall stärkelsen kommer från vete. Står det bara stärkelse ska det alltså innebära att denna kommer av exempelvis potatis eller majs istället, då dessa livsmedel inte behöver märkas ut enligt lagstiftningen.

Med vänlig hälsning

Dietist Ylva