Är sushiris glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Är det klibbiga riset som används i sushi rullar glutenfritt?

Svar

Hej!

Denna fråga har besvarats tidigare på denna sida. Här kommer svaret:

Sushiriset innehåller risvinäger. Risvinäger ska som namnet antyder vara gjord av ris och är det som vanligtvis används i sushi. Tyvärr kan jag inte svara på om det finns sushirestauranger som använder vinäger som innehåller vete. Fråga för säkerhets skull när du beställer. Är vinägern destillerad så ska den trots att den baseras på vete inte innehålla gluten.

Vänligen,

Dietist Ylva