Är polkagrisar med veteglukos glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Vi har polkagrisar med innehåll av veteglukos. Kan jag som glutenintolerant äta dom?

Svar

Hej!
Glukos betyder socker, och “veteglukos” betyder därmed vetesocker. Jag har inte hört talas om benämningen “veteglukos” tidigare, vanligare är “glukossirap (av vete)”. Man vet att glukossirap från vete innehåller så små mängder gluten att det inte är skadligt för glutenintoleranta (eftersom man som glutenintolerant reagerar på ett protein och inte på kolhydraten i vete). Veteglukos borde gå bra, men säkrast är att höra med tillverkaren.

Med vänlig hälsning,

Ylva Törner