Wiskey

Senast uppdaterad: 2013-12-20

Hej!

Jag undrar om jag som inte tål gluten kan dricka whiskey? t.ex. Famous grouse? Jag undrar även om jag kan dricka ölen corona?

Tack på förhand
MVH oskar!

Svar

Hej Oskar!

Whiskey tillverkas av malt från korn. I de flesta fall försvinner dock gluten vid destillationen. Livsmedelsverket har gjort analyser av whiskey och inte kunnat påvisa gluten. Analyserna är dock inte fullständiga och jag kan därför inte svara dig angående något specifikt märke.

När det gäller Corona är det en öl baserad på majs och ris, men den innehåller även malt från korn. Enligt de analyser som livsmedelsverket gjort så ligger Corona extra under 20 ppm gluten dvs gränsvärdet för glutenfritt. När det gäller öl är det dock viktigt att också tänka på hur mycker öl man dricker. För även om glutenhalten är låg kan det bli en betydande mängs om man dricker många öl. Blir det en helkväll med öl skulle jag istället rekommendera några av de glutenfria ölsorterna: St Peter´s, Saxon eller Against the grain.

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg dietist