Worcestersås, innehåller de gluten?

Senast uppdaterad: 2015-12-30

Det står på förpackningen att worcestersås innehåller maltvinäger (av korn). Innehåller detta gluten då eller kan de vara så där underbart som med soya att de är okej ändå? 🙂

Svar

Hej,

Nej, Worcestersås som innehåller kornmalt kan innehålla små mängder gluten, och bör undvikas. Det är endast sojasåser som man sett inte innehåller gluten.

Vänliga hälsningar

Dietist Ylva