Är Lindt Lindor med kornmaltsextrakt glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej! Jag undrar om kornmaltsextraktet i Lindts Lindor är glutenfritt. Tack på förhand/ Emil

Svar

Hej Emil!

Extrakt från kornmalt kan alltid innehålla små mängder gluten. Jag känner inte till hur det ligger till

med det som Lindt använder, och skulle rekommendera att undvika just den chokladen.

 

Med vänlig hälsning,

Leg. dietist

Ylva Törner

Dölj

Hej! Jag undrar om kornmaltsextraktet i Lindts Lindor är glutenfritt. Tack på förhand/ Emil Visa hela frågan

Kan jag reagera på maltodextrin i te?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej igen! Jag äter ofta lök, jord nötter, osv har aldrig upplevt att jag blivit dålig av det.
äter jag dock mycket glutenfritt bröd/muffins osv (som innehåller 20ppm gluten?) Ex 2 muffins, får jag också ont i magen och lös i magen, väldigt "pruttig".. dock inte lika ont i magen som då jag driker te.
men det KAN alltså vara maltodextrin jag känner av? Om det nu inte finns något annat än oligosackarder i te?
är malodextrin vanligt i andra livsmedel? Så kan jag prova äta/dricka det och se om det blir samma!?
hmm konstigt de här! Fått tag på glutenfritt te nu, står det på förpackningen ska prova detta i alla fall så får jag se :)

Svar

Hej igen!

Om det är så att maltodextrinet i det te du dricker kommer ifrån vete så finns naturligtvis en liten risk att du skulle reagera på det. Maltodextrin kan finnas i exempelvis sportdrycker, godis, färdiga soppor och såser och andra halvfabrikat. All maltodextrin kommer dock inte från vete. Varifrån maltodextrinet kommer behöver inte skrivas ut i innehållsförteckningen, så för att säkert få veta behöver du kontakta producenten.

Vad bra att du hittat ett te som inte innehåller maltodextrin. Hoppas att det fungerar bättre för dig!

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

Dölj

Hej igen! Jag äter ofta lök, jord nötter, osv har aldrig upplevt att jag blivit dålig av det. äter jag dock mycket glutenfritt bröd/muffins osv (som innehåller 20ppm gluten?) Ex 2 muffins, får jag också ont i… Visa hela frågan

Är O’Boy naturligt glutenfritt eller under 20ppm?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej!
Jag vet att ni redan har fått frågan om O'boy är glutenfritt eller inte. Jag undrar dock om druvsockret(/dextros) - kommer det från vete? Är O'boy verkligen glutenfritt (inget gluten alls), eller bara tekniskt sett glutenfritt (mindre än 20ppm)?

Svar

Hej!

I denna fråga måste jag hänvisa till tillverkaren av O´boy. Eftersom man ej har kunnat påvisa något gluten i druvsocker/dextros/glukossirap, även om den ursprungliga råvaran är vete, så behöver detta inte skrivas ut på innehållsförteckningen.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

Dölj

Hej! Jag vet att ni redan har fått frågan om O'boy är glutenfritt eller inte. Jag undrar dock om druvsockret(/dextros) - kommer det från vete? Är O'boy verkligen glutenfritt (inget gluten alls), eller bara… Visa hela frågan

Är det gluten i Rice Krispies från kelloggs?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Är det gluten i Rice Krispies från kelloggs?

Svar

Hej!

Ja, enligt Kellogg´s egen allergiinfo ligger alla deras flingor över gränsvärdet och bör därför inte ätas av glutenintoleranta. Det finns även en glutenfri variant av Rice Krispies, men vad jag känner till så finns den inte att köpa i Sverige.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

Dölj

Är det gluten i Rice Krispies från kelloggs? Visa hela frågan

Är det gluten i sojaolja?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Hej..
kan jag som är gluten allergiker äta produkter som innehåller sojaolja, äter e.vitamin och såg nu att kapslarna innehåller just detta..?
Det är en enorm skillnad idag mot för 35 år sedan vad som är okej och inte att äta som gluten allergiker och det gör mig förvirrad.
Är född med denna allergi och fick då veta att jag inte fick äta vete, havre, råg, korn, soja, lakrits, men detta har visst ändrats sen dess....
tacksam för svar

Svar

Hej!

Sojaolja utvinns ur sojabönan som är en baljväxt och är helt glutenfri. Sojaolja innehåller alltså inget gluten. Det du tänker på är troligtvis sojasås som innehåller vete. Även denna klassas dock som glutenfri, då allt gluten försvinner i fermenteringsprocessen. Läs gärna mer om gluten i soja på Livsmedelsverkets hemsida: http://www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Allergi-och-overkanslighet/Gluten/Gluten-i-sojasaser/

En annan vanlig missuppfattning är att lakrits innehåller gluten. Lakritsroten innehåller inte gluten, däremot kan det finnas vetemjöl tillsatt i sötlakrits och lakritsremmar. Dessa ska du självklart undvika. De flesta sorters saltlakrits går dock bra.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

Dölj

Hej.. kan jag som är gluten allergiker äta produkter som innehåller sojaolja, äter e.vitamin och såg nu att kapslarna innehåller just detta..? Det är en enorm skillnad idag mot för 35 år sedan vad som är… Visa hela frågan

Är det gluten i risvinäger? Finns det gluten i vin?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej, vad är det som gäller angående sushi? Såg en tidigare fråga, men ville ta upp den igen då jag har läst att man ska vara försiktig eftersom risvinägern kan innehålla vete. Särskilt billigare restaurang varianter. Stämmer detta?

Vad gäller angående vinäger i allmänt?

Jag har också läst att vin kan innehålla gluten då de sluter tunnorna med något vetebaserad röra/ klister vilket gör att vinet innehåller gluten, kan detta verkligen stämma?

Hur vet man hur man ska tolka "aromer" som ingrediens?

Tack för all hjälp! Uppskattas verkligen!

Svar

Hej Paula!

Var roligt att du uppskattar frågespalten! Jag ska försöka besvara dina frågor så gott jag kan.

Risvinäger ska som namnet antyder vara gjord av ris och är det som vanligtvis används i sushi. Tyvärr kan jag inte svara på om det finns sushirestauranger som använder vinäger som innehåller vete. Fråga för säkerhets skull när du beställer. Är vinägern destillerad så ska den trots att den baseras på vete inte innehålla gluten.

Vinäger är normalt sett glutenfritt, exempelvis rödvinsvinäger, vitvinsvinäger och balsamvinäger. Det finns dock en form av vinäger som kallas för maltvinäger och är vanlig i Storbritannien som innehåller malt från korn och därmed kan innehålla små mängder gluten.

Vin är glutenfritt. Vad jag vet har man aldrig lyckats påvisa något gluten trots att tunnorna kan vara behandlade med vete. De som reagerar mot vin är oftast överkänsliga mot histamin eller sulfit, men detta har ingenting med celiaki eller vete att göra.

Gällande aromer så är det något som tillsätts för att påverka smak och doft. Står det enbart aromer får det inte innehålla gluten.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

 

 

Dölj

Hej, vad är det som gäller angående sushi? Såg en tidigare fråga, men ville ta upp den igen då jag har läst att man ska vara försiktig eftersom risvinägern kan innehålla vete. Särskilt billigare restaurang… Visa hela frågan

Är aktiverat korn glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Hej,
Är aktiverat korn glutenfritt?

Mvh
Charlotta

Svar

Hej Charlotta!

Nej, korn innehåller gluten.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

Dölj

Hej, Är aktiverat korn glutenfritt? Mvh Charlotta Visa hela frågan

vad är glutenfritt och fiberrikt?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Hej!
Är fullkornsris, fulkornspasta och quinoa helt glutenfritt och fiberrikt?

MVH. viktoria

Svar

Hej Viktoria!

Fullkornsris och quinoa är glutenfritt. Däremot innehåller vanlig pasta och fullkornspasta gluten. Det finns dock glutenfri fiberpasta från exempelvis Semper. Av dessa alternativ är quinoa det mest fiberrika med ca 7 g fibrer per portion. Pastan innehåller ungefär 5 g fibrer per portion och fullkornsris 2 g fibrer per portion. Fibrer hittar du även i grönsaker, frukt, bär och baljväxter.

Med vänliga hälsningar

Åsa Hedberg

Leg. Dietist

Dölj

Hej! Är fullkornsris, fulkornspasta och quinoa helt glutenfritt och fiberrikt? MVH. viktoria Visa hela frågan

Är vetedextrin glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Jag undrar om vetedextrin är glutenfritt? Jag fann det i en karamell jag köpt.

Svar

Hej Anja!

Vetedextrin framställs från vetestärkelse. Vetestärkelsen i sig innehåller inte gluten men kan ändå innehålla spår av protein (gluten), om den inte är märkt glutenfri. Detta gäller alltså även vetedextrin, att det kan innehålla små mängder gluten. Med största sannolikhet ligger lakritsgodiset under gränsvärdet för glutenfritt (<20 ppm), men de är inget jag kan garantera. Hör med producenten för att se om de kan svara.

Med vänliga hälsningar
Åsa Hedberg
Leg. Dietist

Dölj

Jag undrar om vetedextrin är glutenfritt? Jag fann det i en karamell jag köpt. Visa hela frågan

Är O´boy glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej, jag har en fråga, kan man dricka oboy om man är glutenfritt? Tack.

Svar

Hej!

O´boy är glutenfritt!

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

 

Dölj

Hej, jag har en fråga, kan man dricka oboy om man är glutenfritt? Tack. Visa hela frågan

Är allt te glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hejsan!
Jag blev för ca 1 år sedan diagnostiserad med celiaki och tycker att det är svårt att få rätt på kosten. Jag har två frågor som jag inte lyckats få svar på genom googling och det är; är alla teer glutenfria eller bör man kolla upp innehåll? (Tex då man är på restaurang och vill dricka te...) sedan undrar jag också om sushi är glutenfritt, har hört att de använder vinäger i riset som eventuellt kan innehålla gluten... Vad är egentligen svaret på detta?

Svar

Hej!

Jag har själv aldrig sett något te som innehåller gluten och har svårt att tänka mig att det skulle finnas de som gör det.

När det gäller sushi blandas riset traditionellt sett med risvinäger som är gjord av ris och därför glutenfri. Det som du bör se upp med när det gäller sushi är framförallt bitar som innehåller crabstick (ex. california roll) som kan innehålla vetemjöl.

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hejsan! Jag blev för ca 1 år sedan diagnostiserad med celiaki och tycker att det är svårt att få rätt på kosten. Jag har två frågor som jag inte lyckats få svar på genom googling och det är; är alla teer… Visa hela frågan

Gluten i soja?

Senast uppdaterad: 2014-05-26

Jag har handlat Mrs Cheng,s soya mushroom. I ingredienser står bl a veteråvara. Är det glutenfritt?

Svar

Hej!

När det gäller sojasås klassas den som glutenfri även om vetemjöl/veteråvara står som ingrediens.Gluten försvinner i tillredningsprocessen av sojasåsen. Läs mer om gluten i sojasåser här: http://www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Allergi-och-overkanslighet/Gluten/Gluten-i-sojasaser/

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Jag har handlat Mrs Cheng,s soya mushroom. I ingredienser står bl a veteråvara. Är det glutenfritt? Visa hela frågan

Är glass med glukos-fruktossirap (vete) glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej Åsa.

undrar vad är skillnaden mellan glukos-fruktossirap och glukossirap ?
och kan jag som glutenintolerant äta glass som där står innehåller glukos-fruktossirap (vete) på ?

Mvh Heidi.

Svar

Hej!

Som glutenintolerant kan du äta både glukos-fruktossirap och glukossirap, även om det står att ursprunget är vete.

Glukossirap framställs genom nedbrytning av stärkelse. Råvaran kan bestå av till exempel potatis, majs eller vete, vilken behöver inte anges i innehållsförteckningen. Även om den kommer från vete är det dock säkert för personer med celiaki att äta produkter som innehåller glukossirap. Den europeiska stärkelseindustrin har infört en praxis att slutprodukten får innehålla max 20 ppm gluten, vilket motsvarar nivån för glutenfritt.

Vill du läsa mer kan jag tipsa om livsmedelsverkets hemsida. http://www.slv.se/sv/Fragor–svar/Fragor-och-svar/Allergi/Gluten-i-glukossirap/

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hej Åsa. undrar vad är skillnaden mellan glukos-fruktossirap och glukossirap ? och kan jag som glutenintolerant äta glass som där står innehåller glukos-fruktossirap (vete) på ? Mvh Heidi. Visa hela frågan

Är soja alltid utan gluten?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej!

Jag har en kokbok där det står att soya är glutenfritt. På innehållsförteckningar på soyor står det ju ofta vetemjöl, exempelvis kikkomans. Som jag förstod det så försvinner gluten under processen? Så i denna kokbok använder de soya. Lustiga är då att kikkoman har en glutenfri soya...

Kan jag äta vilken soya som helst? Även fast de står att de innehåller vetemjöl?

Svar

Hej!

Det stämmer som du säger att gluten försvinner i tillredningsprocessen av soja. Som glutenintolerant kan du alltså äta vanlig soja, även fast det står vetemjöl på innehållsförteckningen. För den som är veteallergiker är det dock inte säkert att den vanliga sojan tolereras och det finns därför soja som är helt fri från vete. De finns även vissa med celiaki som reagerar på sojasås, vanligtvis de som behöver äta naturligt glutenfritt.

Läs mer om gluten i sojasåser här: http://www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Allergi-och-overkanslighet/Gluten/Gluten-i-sojasaser/

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hej! Jag har en kokbok där det står att soya är glutenfritt. På innehållsförteckningar på soyor står det ju ofta vetemjöl, exempelvis kikkomans. Som jag förstod det så försvinner gluten under processen?… Visa hela frågan

Kan man äta Pringles paprika chips om man Är glutenintolerant?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej! Kan man äta pringles paprika chips om man Är glutenintolerant? Dom innehåller ju vetestärkelse Mvh Maria

Svar

Hej Maria!

När det gäller vetestärkelse är det enbart vetestärkelse som finns i produkter märkta glutenfria som är garanterat under gränsvärdet för glutenfritt. Vetestärkelse i andra produkter, som t.ex. Pringels kan innehålla högre halter av gluten. Jag rekommenderar därför att du väljer andra chips, som inte innehåller vetestärkelse.

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hej! Kan man äta pringles paprika chips om man Är glutenintolerant? Dom innehåller ju vetestärkelse Mvh Maria Visa hela frågan

Är det alltid gluten i lakrits?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hejsan.

Jag har nyligen fått diagnosen Celiaki så jag håller på och reder ut frågetecken.
Har frågor när det gäller godis. Tillverkarna skriver ut, oftast, när godiset innehåller tex vete. Vad jag har hört så kan man inte äta lakrits, oavsett vad som det står på innehålls förteckningen.
Är det så och i så fall varför?

Med vänlig hälsning

Micke

Svar

Hej Micke!

Visst kan det vara lite mycket att hålla reda på till en början, vad bra att du frågar!

Gällande lakrits kan jag dock ge dig ett glädjande besked. Lakrits i sig innehåller inte gluten och det stämmer alltså inte att all lakrits innehåller gluten. Däremot tillsätts ofta vetemjöl i sötlakrits och lakritsremmar. Detta måste självklart stå i innehållsförteckningen. De flesta sorters saltlakrits är glutenfria, men läs för säkerhets skull på innehållsförteckningen! Det finns även glutenfria sorter av sötlakrits från exempelvis lakritsfabriken.

 

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hejsan. Jag har nyligen fått diagnosen Celiaki så jag håller på och reder ut frågetecken. Har frågor när det gäller godis. Tillverkarna skriver ut, oftast, när godiset innehåller tex vete. Vad jag har… Visa hela frågan

teriyaki sås

Senast uppdaterad: 2014-02-19

Hej, jag har precis fått reda på att jag är glutenintolerant och då förstått att vanlig soya innehåller gluten, är det samma med teriyakisås eller behöver jag leta efter glutenfri sådan?
Tack! Mvh olivia.

Svar

Hej Olivia!

Sojasåser tillverkas genom jäsning av sojabönor och rostat vete.  Efter jäsningen utvinns själva sojasåsen och olika kryddor tillsätts. Livsmedelsverket har analyserat färdiga sojasåser och inte kunnat påvisa något gluten i slutprodukten. Trots att vete står som ingrediens på sojan är den alltså ok att äta för dig som glutenintolerant.

När det gäller andra såser som innehåller sojasås (t.ex. teriyakisås) är det viktigt att läsa på innehållsförteckningen. Kommer vetet enbart från sojasåsen står det i parentes efter ingrediensen “sojasås”. Det du däremot behöver se upp med är om vete eller någon annan gluteninnehållande ingrediens finns med i en annan del av innehållsförteckningen. Detta kan skilja sig mellan olika tillverkare och det går därför inte att säga generellt om teriyakisås är glutenfri. Jag vet dock att det finns en helt glutenfri (utan vetebaserad soja) från Kikkoman.

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hej, jag har precis fått reda på att jag är glutenintolerant och då förstått att vanlig soya innehåller gluten, är det samma med teriyakisås eller behöver jag leta efter glutenfri sådan? Tack! Mvh olivia. Visa hela frågan

Är Proviva glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Hej!

Ville bara fråga.. Min dotter är glutenintolerant. Kan hon äta provivaprodukter. Vissa säger ja andra nej. Vet att det finns havre i men en så liten dos att det inte gör något, stämmer det?

MVH
Åsa

Svar

Hej Åsa!

Det stämmer att din dotter kan dricka Provivas produkter. Fruktdryckerna samt Proriva Active ligger alla under 5 ppm gluten. Mängden havremjöl samt kornmalt är så pass lite att gluten inte kan påvisas.De har även en produkt som kallas “Proviva Superfrukt” som innehåller runt 20 ppm gluten, alltså motsvarande “mycket låg glutenhalt”.

Mer information om Proviva och gluten kan du läsa här:http://www.proviva.se/fragor-och-svar/proviva-kan-drickas-av-glutenintoleranta/

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

Hej! Ville bara fråga.. Min dotter är glutenintolerant. Kan hon äta provivaprodukter. Vissa säger ja andra nej. Vet att det finns havre i men en så liten dos att det inte gör något, stämmer det? MVH Åsa Visa hela frågan

ica basic cornflakes

Senast uppdaterad: 2014-02-03

hej!
ville bara kolla om du vet om ica basic cornflakes är glutenfria?

Svar

Hej!

Enligt ICA:s kundtjänst är ICA Basic Cornflakes inte glutenfria.

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist

Dölj

hej! ville bara kolla om du vet om ica basic cornflakes är glutenfria? Visa hela frågan

Går det äta guarkärnmjöl?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

jag har nyss blivit glutenallergiker och undrar om jag kan äta guarkärnmjöl, jag är nämligen inte helt säker.. // glutenfri tjej Skrattande

Svar

Hej,

Guarkärnmjöl kommer från guarbönan, som är en baljväxt är och naturligt fritt från gluten. Guarkärnmjöl ingår i flertalet glutenfria mjölmixer som konsistensgivare.

// Zandra Hedlund, leg. Dietist

Dölj

jag har nyss blivit glutenallergiker och undrar om jag kan äta guarkärnmjöl, jag är nämligen inte helt säker.. // glutenfri tjej Skrattande Visa hela frågan

Hur öka näringsinnehållet?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Hur står det egentligen till med näringsinnehållet i de glutenfriaprodukterna? Är alla så så kallade glutenfria mjölsorter dåliga ur näringssynpunkt? Har hört att bovetemjöl ska vara bättre? Stämmer detta ävan i de påsar man får förskrivet på recept? Min son äter inte frukt och grönsaker alls p.g av en ätstörning så det är mycket viktigt att han får i sig det bästa, vad kan jag tänka på, potatis fiber tillsätter jag redan finns det förutom fiber någon näring i det?

Svar

Hej!

De glutenfria mjölsorterna är inte alls dåliga ur näringssynpunkt. De innehåller lite mindre protein eftersom gluten är ett protein och det tagits bort. De ljusa mjölmixerna innehåller ungefär lika mycket fibrer och vitaminer som vanligt vetemjöl.

Precis som du säger kan bovete vara ett bra tillskott. Det finns i de grova mjölmixerna som innehåller 8 g kostfibrer (finax). Detta kan du jämföra med fullkornsvetemjöl (5 g kostfibrer) eller grovt rågmjöl (14 g kostfibrer).

Förutom pofiber kan du även använda fibrex och fiberhusk om du vill få ett saftigare och mer fiberrikt bröd. Även ren havre är ett bra sätt att få i sig fibrer samt vitaminer och mineraler. Pofiber är en ren fiberprodukt (70 g kostfibrer) och innehåller inte så mycket näring, men används ju oftast inte i så stora mängder.

Förutom fibrer finns det i frukt och grönsaker även viktiga vitaminer och antioxidanter. Om din son inte äter hela frukter och grönsaker kanske du kan prova med pressad apelsinjuice eller en smoothie på yoghurt, banan och bär. Kanske går det att få in lite grönsaker i den lagade maten istället för att äta de till maten. Fungerar inte detta rekommenderar jag ett multivitaminpreparat som finns att köpa på apoteket. Det finns speciella för barn. Fråga apotekspersonalen om det är svårt att hitta rätt.

Hoppas du fått något tips du kan ha nytta av!

mvh

 

// Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

Hur står det egentligen till med näringsinnehållet i de glutenfriaprodukterna? Är alla så så kallade glutenfria mjölsorter dåliga ur näringssynpunkt? Har hört att bovetemjöl ska vara bättre? Stämmer detta… Visa hela frågan

Gluten i bovete?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej, kan glutenintoleranta äta bovete tex boveteflingor? Vill kolla för säkerhets skull. hälsn. Lee

Svar

Hej Lee,

Bovete är en ört som, trots det kanske lite förrvirrande namnet, är naturligt glutenfri. Det finns i form av både mjöl, kross och flingor och är ett mycket bra kostfibertillskott för glutenintoleranta. Använd i müsli, bröd eller gröt. Även de grova glutenfria mjölmixerna innehåller bovete.

mvh

// Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

Hej, kan glutenintoleranta äta bovete tex boveteflingor? Vill kolla för säkerhets skull. hälsn. Lee Visa hela frågan

Proviva

Senast uppdaterad: 2013-12-20

Är det ok att dricka proviva som gluten intollerant?

 

Svar

Hej!

ProViva har testat samtliga sina produkter utan att gluten har påvisats, trots att de innehåller havre samt maltmjöl. Du kan alltså lugnt fortsätta att dricka ProVivas produkter.

mvh

Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

Är det ok att dricka proviva som gluten intollerant?   Visa hela frågan

Ersättning för Proviva

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Jag ska åka till Danmark och där har de inte Proviva. Min colon irritabile blir mkt bättre av detta och dessutom är jag laktosöverkänslig. Vet du om det finns någon kapsel el dyl som kan funka bra? Jag tar Probioplex, med goda tarmbakterier redan, men behöver ändå Proviva för att det ska funka hyfsat. Tack på förhand för snabbt svar!

 

Svar

På apoteket finns ett flertal produkter som innehåller mjölksyrabakterier för magen, exempelvis Bifiform och probiomax. De finns både som droppar och tuggtabletter. Produkter som dessa innehåller olika bakteriestammar, så man får testa sig fram för att se vilka som passar en bäst.

Mvh

Ylva Törner

Leg. dietist

Dölj

Jag ska åka till Danmark och där har de inte Proviva. Min colon irritabile blir mkt bättre av detta och dessutom är jag laktosöverkänslig. Vet du om det finns någon kapsel el dyl som kan funka bra? Jag tar… Visa hela frågan

Vad är guarkärnmjöl?

Senast uppdaterad: 2013-12-20

Hej! Jag undrar vad guarkärnmjöl är och om man kan äta det trots celiakin? Jag blir så förvirrad när det står "mjöl" nämligen, när det är det man undviker som mest. Tack på förhand. Mvh Emilia

Svar

Svar: Guarkärnmjöl utvinns ur guarväxten Cyamopsis tetragonolobas som är en baljväxt. Därmed är den glutenfri. Guarkärnmjöl används i livsmedel och fungerar då som förtjocknings- och stabiliseringsmedel.

/Ylva Törner, dietiststuderande

Dölj

Hej! Jag undrar vad guarkärnmjöl är och om man kan äta det trots celiakin? Jag blir så förvirrad när det står "mjöl" nämligen, när det är det man undviker som mest. Tack på förhand. Mvh Emilia Visa hela frågan

Är Eldorado Corn Flakes glutenfria?

Senast uppdaterad: 2017-05-29

Kan jag med glutenintolerens äta Eldorados Corn Flakes som innehåller kornmalt?

Svar

Under 2005 analyserade Livsmedelsverket cornflakes från 8 fabrikanter, dock inte Eldorado. Det enda märket som överskred gränsen för att få kallas glutenfritt var Kellogs. Om du vill se vilka de övriga analyserade märkena var så finns artikeln på

http://www.slv.se/sv/Fragor–svar/Fragor-och-svar/Allergi/Gluten-i-cornflakes/

Jag kan tyvärr inte säga om Eldorados cornflakes är helt glutenfria, testa att vända dig till leverantören för att se om de har utfört någon analys.

mvh

Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

Kan jag med glutenintolerens äta Eldorados Corn Flakes som innehåller kornmalt? Visa hela frågan

veteråvara

Senast uppdaterad: 2013-12-20

innehåller veteråvara gluten?

Svar

Hej!

Detta är en lite lurig beteckning och jag förstår att den kan göra dig förvirrad. Svaret kan vara både ja och nej. Tester har gjorts på veteråvara i soja och där har man funnit att glutenhalten inte överskrider de gränsvärden som finns för att få kallas glutenfritt. Soja är alltså glutenfritt trots att det innehåller veteråvara eftersom gluten försvinner i tillverkningsprocessen. Jag kan dock inte garantera att alla produkter där benämningen veteråvara finns med är glutenfria. Bäst är att kolla med producenten.

Med vänlig hälsning

Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

innehåller veteråvara gluten? Visa hela frågan

Te honung och gluten

Senast uppdaterad: 2013-12-20

Hej. Jag undrar om det är ok att dricka te (kamomill) och honung om man är glutenallergiker? //Undrande

Svar

Det finns inget gluten i varken te eller honung, så det är fritt fram!

mvh

Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

Hej. Jag undrar om det är ok att dricka te (kamomill) och honung om man är glutenallergiker? //Undrande Visa hela frågan

Quorn? Glutenfritt?

Senast uppdaterad: 2013-12-20

Hej, min dotter är glutenintolerant. Kocken på hennes skola frågade om hon tål quorn? Vi trodde att quorn var glutenfritt. Kocken menade att vissa glutenintoleranta inte tål quorn och att hon skulle kolla upp om hon tillhörde den gruppen. Stämmer detta? Och hur kollar man i vilken "katergori" min dotter är i?

Svar

Quarn är gjort utav svampprotein och är i sig glutenfritt. Producenten skriver på sin hemsida att quarn inte är lämpligt för glutenallergiker eftersom produkten tillverkas i en anläggning där gluten och vete förekommer. Det kocken menade var antagligen att det beror på hur känslig din dotter är. Det är dock svårt att veta om, och i så fall hur mycket gluten, en quarnfilé tillverkad i en fabrik där det tillverkas glutenhaltiga produkter (såsom quarnschnitzel) innehåller. Det är alltså säkrast att avstå från alla quarnprodukter. Detta är dock olyckligt, speciellt för de som är glutenintoleranta och vegetarianer, då flera av produkterna kunde varit glutenfria.

mvh

Åsa Nordlander, dietiststudent

Dölj

Hej, min dotter är glutenintolerant. Kocken på hennes skola frågade om hon tål quorn? Vi trodde att quorn var glutenfritt. Kocken menade att vissa glutenintoleranta inte tål quorn och att hon skulle kolla upp om… Visa hela frågan

skorpmjöl

Senast uppdaterad: 2013-12-20

vad använder man i stället för skorpmjöl

 

Svar

Det finns glutenfritt skorpmjöl/ströbröd att köpa. Kolla på den glutenfria hyllan i din butik. Annars kan du använda till exempel pofiber eller kokos.

Med vänlig hälsning

Åsa Nordlander, dietiststuderande

Dölj

vad använder man i stället för skorpmjöl   Visa hela frågan