Är soja alltid utan gluten?

Senast uppdaterad: 2017-11-24

Hej!

Jag har en kokbok där det står att soya är glutenfritt. På innehållsförteckningar på soyor står det ju ofta vetemjöl, exempelvis kikkomans. Som jag förstod det så försvinner gluten under processen? Så i denna kokbok använder de soya. Lustiga är då att kikkoman har en glutenfri soya…

Kan jag äta vilken soya som helst? Även fast de står att de innehåller vetemjöl?

Svar

Hej!

Det stämmer som du säger att gluten försvinner i tillredningsprocessen av soja. Som glutenintolerant kan du alltså äta vanlig soja, även fast det står vetemjöl på innehållsförteckningen. För den som är veteallergiker är det dock inte säkert att den vanliga sojan tolereras och det finns därför soja som är helt fri från vete. De finns även vissa med celiaki som reagerar på sojasås, vanligtvis de som behöver äta naturligt glutenfritt.

Läs mer om gluten i sojasåser här: http://www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Allergi-och-overkanslighet/Gluten/Gluten-i-sojasaser/

Med vänliga hälsningar

Åsa Nordlander

Leg. Dietist